Senior Medium Breed
Det gode fodervalg til din gamle ven. Understøtter seniorhundens kropsfunktioner og velbefindende for at bibeholde en god livskvalitet. Skræddersyet til hunde mellem 10-25 kg over 7 år.
Højt indhold af omega-3 fra fisk, der hjælper med at holde ældre led fleksible. Lavere kalorieindhold og højere fiberindhold hjælper med at undgå vægtøgning hos mindre aktive ældre hunde. Moderat reduceret fosfor- og natriumindhold mindsker belastningen på nyrerne, og tilsat taurin understøtter hjertemuskelfunktionen.
Hvorfor vælge Senior Medium Breed:
- Det er rigt på omega-3 fra fisk, som er godt for pels, hud og led.
- Det hjælper med at opretholde den ideelle kropsvægt. Med færre kalorier og mere fiber er dette et foder med lavere energitæthed. Det betyder, at de kan spise deres sædvanlige mængde, så de ikke føler sig sultne, samtidig med at de holder vægten under kontrol. Det indeholder også L-carnitin – en fedtforbrændende aminosyre.
- Brugen af letfordøjelige proteiner såsom fisk gør det muligt for dem at fordøje foderet, selv med ældre hundes mindre effektive fordøjelsessystemer.
- Roepulp som kilde til fermenterbare fibre, der understøtter gavnlig mikroflora og tarmhelbred.
- Reduceret protein, fosfor og natrium for at mindske belastningen på nyrerne.
- Tilsat taurin og L-carnitin understøtter hjertemuskelfunktionen.
Produktkode:
CGD-M
Pakkestørrelse:
4 kg, 7 kg, 12 kg